Pielgrzymka Ziemia Święta
Dzień 1 05:00 - zbiórka uczestników pielgrzymki na lotnisku Ławica w Poznaniu w hali odlotów; następnie o 07:00 wylot do Tel Awiwu. Po przylocie do Izraela przejazd do Cezarei Nadmorskiej, gdzie będziemy zwiedzać ruiny dawnej stolicy rzymskiej prowincji Judea - mieszkał w niej m. in. rzymski prefekt Poncjusz Piłat. Tutaj również św. Filip prowadził swoją działalność, św. Piotr przemawiał do setnika Korneliusza, a św. Paweł został tu uwięziony. Tego dnia udamy się także do Hajfy, która leży nad Morzem Śródziemnym na zboczach Góry Karmel. Zobaczymy piękne ogrody bahaitów oraz kościół Stella Maris, którym opiekują się Karmelici. Wewnątrz kościoła znajduje się grota, w której wedle tradycji miał się ukrywać prorok Eliasz. Po wyczerpaniu programu przejazd na nocleg do Nazaretu.
Dzień 2 W Nazarecie odwiedzimy Bazylikę Zwiastowania i Kościół św. Józefa, który został wybudowany nad domem Świętej Rodziny – to tutaj dorastał Jezus u boku Maryi i Józefa. W Nazarecie również udamy się na Górę Strącenia, do cerkwi Archanioła Gabriela oraz zwiedzimy „Wioskę Nazaretańską”, gdzie będziemy mogli zobaczyć jak żyli ludzie w czasach Chrystusa. Następnie pojedziemy do Akki – ostatniej twierdzy krzyżowców, która upadła pod koniec XIII wieku. Pozostałości miasta krzyżowców leżą prawie nienaruszone zarówno powyżej, jak i poniżej dzisiejszego poziomu ulic, zapewniając wyjątkowy średniowieczny układ urbanistyczny. Zespół zabytków Akki jest od 2001 roku umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Powrót na nocleg do Nazaretu.
Dzień 3 Wjedziemy na Górę Tabor – jest to miejsce przemienienia Chrystusa w obecności Apostołów Piotra, Jana i Jakuba. W dalszej części dnia będziemy zwiedzać obiekty położone nad Jeziorem Galilejskim: Tabgę - miejsce Prymatu św. Piotra, Górę Błogosławieństw oraz Dom św. Piotra w Kafarnaum. W czasie zwiedzania odbędziemy rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim. Nocleg w Tyberiadzie.
Dzień 4 Dzień w całości przeznaczony na poznawanie Górnej Galilei. Tego dnia udamy się do Banias. Rezerwat przyrody Banias ze słynnym wodospadem zaliczany jest do najpiękniejszych miejsc północnego Izraela. Znajduje się tutaj jedno z trzech źródeł rzeki Jordan. Strumyk Banias wytryskuje u podstawy góry Hermon – najwyższej góry Izraela. Park obejmuje również Cezareę Filipową – historyczne miasto wymienione w Nowym Testamencie. Znajdują się tu ruiny miasta założonego przez króla Heroda na cześć Cesarza. Dalej tego dnia udamy się do Doliny Hula, która znajduje się pomiędzy wzgórzami Galilei oraz Wzgórzami Golan. Dawniej znajdowało się tutaj duże jezioro, z którego obecnie pozostał zaledwie 1 km². W 1963 roku powstał tu pierwszy w Izraelu rezerwat przyrody – Park Narodowy Hula Valley. Jest on skupiskiem ptaków, które migrują z Europy do Afryki i z powrotem - są to m.in. żurawie, bociany, pelikany, kormorany, czaple i inne. Ostatnim punktem w programie na ten dzień będzie wizyta w Gamli – starożytnej miejscowości położonej na Wzgórzach Golan, która często jest nazywana Masadą Północy. W przeszłości – aż do nieudanego powstania przeciwko Rzymowi – znajdowało się tutaj prężne, dobrze ufortyfikowane miasto. Oprócz ruin można podziwiać stąd wspaniałe widoki. Powrót do Tyberiady.
Dzień 5 Po śniadaniu udamy się do Samarii w okolice miejscowości Nablus (biblijne Sychem). Znajduje się tutaj Góra Garizim, której Samarytanie oddają cześć twierdząc¸ że to tutaj Abraham chciał złożyć Bogu w ofierze swego syna Izaaka, i że to tutaj, a nie w Jerozolimie, znajdowała się Pierwsza Świątynia z Arką Przymierza i zbudowali swą własną świątynię na szczycie Góry Garizim. Po zwiedzeniu ruin Świątyni udamy się także w okolicy do Studni Jakuba - nowotestamentowego ujęcia wody, gdzie według Ewangelii Jana Jezus rozmawiał z Samarytanką. Pochodzenie nazwy studni nawiązuje do pytania kobiety: „Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Jakuba, który dał nam tę studnię, z której pił i on sam, i jego synowie i jego bydło?” (J 4,6). Na ten dzień jest również zaplanowana wizyta w Abu Gosh - biblijnym Kiriat Yearim, uznawane w okresie krzyżowców za jedną z lokalizacji ewangelicznego Emaus. W drodze do Betlejem zatrzymamy się jeszcze w Klasztorze Krzyża Świętego w nowej Jerozolimie. Wedle tradycji to tutaj rosło drzewo (zasadzone przez bratanka Abrahama, Lota, ocalonego z Sodomy), z którego wykonano krzyż Chrystusa. W Betlejem udamy się do Bazyliki Narodzenia Pańskiego - wybudowanej ponad grotą uważaną za miejsce narodzin Jezusa. Kościół ten jest jedną z najstarszych chrześcijańskich świątyń na świecie, w której odprawiane są nabożeństwa. W Betlejem odwiedzimy także Grotę Mleczną, w której jak głosi tradycja znalazła schronienie Święta Rodzina w drodze do Egiptu. Nocleg w Betlejem.
Dzień 6 Dzień rozpoczniemy od poznania Klasztoru Mar Saba położonego w dolinie Cedronu na terenie Autonomii Palestyńskiej, który jest jednym z najstarszych klasztorów na świecie. Po dziś dzień jest czynny i pielęgnuje starożytne tradycje. Dalej tego dnia przejazd do Qumran - zwiedzanie wykopalisk starożytnej osady zamieszkiwanej przez esseńczyków. Tego dnia nie zabraknie również chwili relaksu, albowiem jest przewidziany pobyt nad Morzem Martwym - jednym z najbardziej zasolonych akwenów wodnych na świecie. Średnie zasolenie jest ponad dziesięciokrotnie wyższe niż w Bałtyku. W programie przewidziany jest również wjazd kolejką oraz zwiedzanie Masady – starożytnej twierdzy pobudowanej przez Heroda Wielkiego, która zapisała się dramatycznie na kartach historii Izraela. Po wyczerpaniu programu powrót na nocleg do Betlejem.
Dzień 7 Dzień w całości przeznaczony na poznawanie Jerozolimy oraz jej najbliższych okolic. Na początek udamy się do Betfage – tutaj znajduje się sanktuarium franciszkańskie, w którym w sposób szczególny jest czczony triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową. Będąc na Górze Oliwnej zatrzymamy się również na punkcie widokowym skąd rozpościera się wspaniała panorama Jerozolimy oraz Starego Miasta. W dalszej części dnia udamy się w kierunku murów miejskich i zobaczymy m. in. Bazylikę Agonii, Kościół Grobu Matki Bożej, Kościół św. Anny, Kaplicę Biczowania, Lithostrotos. Tego dnia również odprawimy nabożeństwo Drogi Krzyżowej idąc trasą od miejsca, gdzie Jezus został skazany przez Piłata aż do Bazyliki Grobu Bożego – zwiedzanie Bazyliki oraz pobyt na Golgocie i w Grobie Pańskim. Na koniec dnia udamy się jeszcze pod Ścianę Płaczu – najważniejszego miejsca modlitwy dla judaizmu, która jest niczym innym jak pozostałością po dawnej Świątyni Jerozolimskiej zburzonej przez rzymian w I w. n.e. Powrót do hotelu w Betlejem.
Dzień 8 Po śniadaniu pakowanie walizek i następnie wyjazd na lotnisko do Tel Awiwu. Następnie o godzinie 12:30 nastąpi wylot powrotny do Poznania i zakończenie pielgrzymki.
Więcej informacji pod numerem telefonu +48 534 226 809