AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do Chorwacji (8 dni - autokar)


Dzień 1

4.00 - zbiórka uczestników wyjazdu i następnie przejazd do Barda Śląskiego, gdzie znajduje się Metropolitalne Sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej. W sanktuarium, nad którym opiekę sprawują Redemptoryści, przechowywana jest cudowna figurka Matki Bożej, której datę powstania niektórzy historycy szacują nawet na początek XI w. Czyni to bardzką figurkę najstarszym drewnianym zabytkiem rzeźby romańskiej w Polsce. Dalej przejazd na nocleg w okolice Grazu.

Dzień 2

Po noclegu udamy się do najważniejszego Sanktuarium Maryjnego w Chorwacji, które znajduje się w miejscowości Marija Bistrica. W tym narodowym Sanktuarium czczona jest cudowna figurka Maryi łaskami słynąca, którą datuje się na XVI w. Tego dnia udamy się również do centrum Zagrzebia. Stolica Chorwacji to blisko milionowe miasto, pięknie położone na trzech wzgórzach. Wielu uważa, że przypomina Wiedeń czy Budapeszt, bo przez długi czas pozostawało w obrębie Austro-Węgier. My w czasie naszego krótkiego pobytu zobaczymy Stare Miasto, a w nim między innymi: Gradec i Kaptol z kościołem św. Katarzyny, placem św. Marka i kościołem pod tym samym wezwaniem, którego dach jest ozdobiony w niezwykły sposób – kolorowymi herbami Zagrzebia i Chorwacji. Przejdziemy również pod Pałac Bana, który jest obecnie siedzibę prezydenta Chorwacji. Nocleg w Zagrzebiu.

Dzień 3

Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Plitwickie Jeziora. Na obszarze 19,5 hektarów wśród lesistych pagórków znajduje się 16 turkusowych jeziorek połączonych wodospadami i kaskadami. Po drewnianych mostkach można tu wędrować aż przez 18 km brzegami jeziorek i strumieni, podziwiając wciąż zmieniające się formy ścieżek wodnych w huku spadającej wody. Po zwiedzeniu parku przejazd na nocleg oraz posiłek wieczorny do Medziugorie.

Dzień 4

Pobyt w Medziugorie - Świątyni Królowej Pokoju. Miejscowość ta jest jedną z wiosek gminy Citluk położonych w zachodniej Hercegowinie. Obecnie jest jednym z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych katolickich centrów pielgrzymkowych. Położona jest na wysokości około 200 m n.p.m., ma łagodny śródziemnomorski klimat, który stwarza idealne warunki dla uprawy winorośli, tytoniu i owoców. Medziugorie jest szczególnym miejscem w dzisiejszym świecie. W ciągu ostatnich 15 lat przybyło tu około 20 milionów pielgrzymów z całego świata, aby odnaleźć pokój, swoje człowieczeństwo i przynależność do Boga. Po południu przejazd do Mostaru - miasta odległego od Medziugorie o około 30 km, którego symbolem jest kamienny Stary Most z XVI w., wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Miasto zamieszkane jest przez ludność katolicką z jednej strony Neretwy i muzułmańską na przeciwległym brzegu. Stanowi barwną mozaikę narodów, kultur i religii. Powrót na nocleg do Medziugorie.

Dzień 5

Tego dnia udamy się do miasta nazywanego Perłą Adriatyku. Dubrownik to miasto, które zostało założone przeszło 1300 lat temu przez greckich uciekinierów z Epidaurum. W średniowieczu miasto to odgrywało dużą rolę w handlu morskim, konkurując z samą Wenecją. Znakomicie zachowane stare miasto, jest unikalne ze względu na wykładane marmurem place, strome, brukowane uliczki, wysokie domy, klasztory, kościoły, pałace, fontanny, muzea i przede wszystkim wspaniale zachowane fortyfikacje obronne (wstęp na mury obronne dodatkowo płatny około 12€/os.). Wszystko to będziemy mogli zobaczyć podczas naszego pobytu w Dubrowniku. Powrót na nocleg do Medziugorie

Dzień 6

Po śniadaniu nastąpi wyjazd do Sanktuarium Maryjnego w Vepric. Historia tego Sanktuarium wiąże się z pierwszą narodową pielgrzymką Chorwatów do Lourdes, która wyruszyła w 50-tą rocznicę objawień maryjnych. Biskup Carić, organizator pielgrzymki, był pod wrażeniem francuskiego sanktuarium i po powrocie postanowił stworzyć podobne miejsce kultu na terenie Chorwacji. Dziś o tym Sanktuarium mówi się „Chorwackie Lourdes” i jest jednym z chętniej odwiedzanych sanktuariów na terenie tego kraju. Tego dnia udamy się również do Splitu. Miasto to jest największym miastem na wybrzeżu Dalmacji. Stara część została zbudowana wokół zatoki. Split zyskał sławę za czasów panowania cesarza Dioklecjana w III wieku naszej ery, znanego prześladowcy pierwszych chrześcijan. Tutaj właśnie mieszczą się ruiny olbrzymiego pałacu cesarskiego, w którym Dioklecjan spędził ostatnie chwile swojego życia. Obecnie w pozostałościach pałacu mieści się blisko 200 innych budynków. Ostatnim punktem w programie będzie wizyta w sanktuarium w Sinj. W tym miejscu kilka wieków temu znaleźli schronienie franciszkanie uchodzący z Rama w Hercegowinie. Przynieśli oni wówczas ze sobą obraz Matki Bożej, za którego przyczyna działo się wiele cudów – m. in. Matce Bożej Sinjskiej przypisuje się ochronę miasta w trakcie oblężenia tureckiego w XVIII wieku. Świadkowie tego wydarzenia twierdzili, że żołnierzom ukazała się biała postać kobiety, od której biła światłość. Do dziś wszyscy są zgodni, że to właśnie dzięki pomocy Matki Bożej pokonano Turków. Nocleg w okolicy Splitu.

Dzień 7

Tego dnia udamy się do Zadaru. Miasto to jest stawiane na równi z Dubrownikiem i Wenecją, bywa też nazywane "małym, chorwackim Rzymem”. W czasie naszego pobytu w Zadarze zobaczymy między innymi: rzymskie forum, kościół przedromański św. Donata, Ratusz i „Morskie Organy” Spacerować będziemy także po Kalelarga – głównej ulicy Zadaru (której nazwa oznacza ni mniej, ni więcej tylko "szeroką ulicę. Przejazd na nocleg w okolice Zagrzebia.

Dzień 8

Przejazd powrotny do kraju. Po drodze odwiedzimy Świętą Górę (Svatý Kopeček) - miejsce pielgrzymek, od setek lat nierozerwalnie związane z krajobrazem okolicy. Monumentalny barokowy kompleks zbudowano w miejscu, gdzie zgodnie z tradycją przed ołomunieckim kupcem pojawiała się Matka Boska. Świątynię tą w czasie swej wizyty papież Jan Paweł II wyniósł do rangi bazyliki mniejszej. Po wyczerpaniu programu wyjazd powrotny na miejsce zbiórki z dnia pierwszego.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy

Galeria: Chorwacja


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]