AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do Armenii (samolot - 7 dni)


Dzień 1

15:00 zbiórka uczestników w Ceradzu Kościelnym, następnie przejazd na lotnisko w Warszawie. Wylot planowany jest na godzinę 22:50. Po lądowaniu w Erywaniu około 03:55 (czasu lokalnego) i odebraniu bagaży przejazd do hotelu na odpoczynek.

Dzień 2

Około południa zwiedzanie Erywania. W trakcie spaceru oraz przejazdu autokarem będziemy poznawać stolicę Armenii. Zobaczymy m.in. Plac Republiki, Pomnik Matki Armenii, Kaskady, Memoriał Ludobójstwa. Udamy się także do Instytutu Matenadaran, w którym można podziwiać jedną z największych na świecie kolekcji manuskryptów. Najstarszy z nich pochodzi z V-VI wieku. W trakcie naszego pobytu w Erywaniu udamy się również na degustację koniaku. Powrót na nocleg z dnia poprzedniego.

Dzień 3

Dzień rozpoczniemy od przejazdu do Garni. Znajduje się tutaj kompleks zabudowań wśród, których z całą pewnością wyróżnia się świątynia Mitry z I w. n.e. Następnie przejazd do klasztoru Gegard (Geghard) – zgodnie z tradycją miała być tu przechowywana włócznia, którą przebito bok Chrystusa. Z uwagi na unikatowość tego miejsca – zostało ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tego dnia również udamy się do Eczmiadzyna – duchowego centrum Armenii, które często bywa nazywane Ormiańskim Watykanem. Znajduje się tutaj siedziba Katolikosa (Patriarcha Kościoła Ormiańskiego) oraz najstarsza w Armenii (jak i również na świecie) katedra pobudowana na początku IV w. po tym jak Ormianie przyjęli chrześcijaństwo. W Eczmiadzynie udamy się również do Muzeum Katedralnego, gdzie przechowywany jest m. in. grot Włóczni Przeznaczenia jak i fragment deski z Arki Noego. Powrót na nocleg z dnia poprzedniego.

Dzień 4

Po wykwaterowaniu wyjazd do Chor Virap (Khor Virap). Zgodnie z tradycją w klasztorze – w głębokim lochu - miał być przez 13 lat więziony bez jedzenia Grzegorz Oświeciciel – założyciel Kościoła Ormiańskiego. Przy dobrej widoczności z okolicy klasztoru rozpościera się wspaniały widok na Ararat (5137 m. n.p.m.) – górę, na której zgodnie z tradycją miała zatrzymać się Arka Noego po potopie. W dalszej części dnia przejazd pięknym kanionem do klasztoru Norawank, który został wybudowany w XIII wieku. Odwiedzimy również miejscowość Areni – w 2010 roku wykopaliska archeologiczne ukazały pozostałości najstarszej do tej pory odkrytej winiarni na świeci. Naukowcy szacują, że może mieć ona około 6 000 lat! W Areni zaplanowana jest degustacja lokalnego wina. Ostatnim punktem tego dnia będzie wizyta w Zorac Karer. Miejsce to jest nazywane ormiańskim Stonehenge i datowane jest na około 7 500 lat. Jest to jedno z najstarszych na świecie miejsc tego typu i dowodzi, że pierwsi mieszkańcy Armenii całkiem dobrze znali astronomię. Po wyczerpaniu programu przejazd na nocleg do Goris.

Dzień 5

Tego dnia udamy się do klasztoru Tatew. Aby do niego dotrzeć skorzystamy z kolejki „Tatever”. Zgodnie z Księgą Rekordów Guinnessa jest to najdłuższa kolejka linowa na świeci. Długość kolejki to aż 5,7 km i jej trasa wiedzie nad malowniczymi kanionami. Klasztor Tatew od momentu powstania odgrywał ważną rolę w rozwoju Armenii – znajdował się tutaj m. in. jeden z najstarszych na świecie uniwersytetów, gdzie wykładano m.in.: nauki ścisłe, muzykę, sztukę czy nauki humanistyczne. Oprócz bogatej historii miejsce to oferuje wspaniałe widoki na okoliczne wzgórza oraz doliny. W dalszej części dnia przejazd w kierunku Jeziora Sewan. Aby tam dotrzeć będziemy musieli pokonać przełęcz Selim znajdującą się na wysokości 2410 m. n.p.m. Na przełęczy zobaczymy pochodzący z XIV w. budynek karawanseraju, który służył niegdyś podróżnym do odpoczynku po ciężkiej drodze. Nocleg w okolicy Sewan.

Dzień 6

Rano wizyta w Noratus – znajduje się tutaj jeden z piękniejszych cmentarzy na terenie Armenii – a na nim wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO chaczkary, czyli kute w kamieniu krzyże typowe dla kultury i religii Ormiańskiej. Znajduje się tutaj ich największe na świecie nagromadzenie (ponad 800), a najstarsze z chaczkarów datowane są na IX wiek. Następnie przejazd do Sewanawank, gdzie będziemy mogli podziwiać zabytkowy klasztor na półwyspie wdzierającym się w Jezioro Sewan. Nad jeziorem Sewan, położonym
około 1900 m. n.p.m. jest również zaplanowany czas wolny. Dla chętnych istnieje możliwość wyjazdu do miejscowości Dilidżan (Dilijan), która leży w regionie nazywanym ormiańską Szwajcarią. Zaplanowany jest krótki spacer mieście-kurorcie górskim. Następnie przejazd na nocleg do Erywania.

Dzień 7

Wyjazd z hotelu około 2 w nocy na lotnisko; wylot 04:45, lądowanie w Warszawie 06:30

Galeria: Armenia


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]