Wyjazd turystyczno-pielgrzymkowy do Czarnogóry i Albanii (11 dni - autokar)
Dzień 1
4.00 – zbiórka uczestników wyjazdu i następnie przejazd na nocleg w okolice Zagrzebia.
Dzień 2
Po opuszczeniu hotelu udamy się do centrum Zagrzebia. Stolica Chorwacji to blisko milionowe miasto, pięknie położone na trzech wzgórzach. Wielu uważa, że przypomina Wiedeń czy Budapeszt, bo przez długi czas pozostawało w obrębie Austro-Węgier. My w czasie naszego krótkiego pobytu zobaczymy Stare Miasto, a w nim między innymi: Gradec i Kaptol z kościołem św. Katarzyny, placem św. Marka i kościołem pod tym samym wezwaniem, którego dach jest ozdobiony w niezwykły sposób – kolorowymi herbami Zagrzebia i Chorwacji. Przejdziemy również pod Pałac Bana, który jest obecnie siedzibę prezydenta Chorwacji. W godzinach południowych udamy się do Sanktuarium Maryjnego Marija Bistrica. Marija Bistrica - to niewielka miejscowość w Chorwacji położona w pobliżu Parku Krajobrazowego Medvednica. Znajduje się tam najważniejsze narodowe Sanktuarium Maryjne, które określane bywa przez samych Chorwatów "chorwacką Częstochową". Obiektem kultu jest XV wieczna drewniana figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Na nocleg udamy się w okolice miejscowości Gospić.
Dzień 3
Po śniadaniu przejazd do Sarajewa - stolicy Bośni i Hercegowiny. Zwiedzanie rozpoczniemy od zabytkowego centrum miasta, gdzie mieszają się wpływy różnych kultur i religii: Plac Bascarsija z fontanną Sebilj, Meczet Cesarski z medresą, Hadim Ali Paszy, Bascarsijski bazar, Brusa Bezistan, ratusz, katedrę katolicką, prawosławną cerkiew św. Archanioła Michała oraz Latinski Most - miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynanda. Nocleg i obiadokolacja w Sarajewie.
Dzień 4
Po śniadaniu przejazd malowniczą doliną rzeki Neretwy do Mostaru. Zwiedzimy zabytkowe centrum miasta: Kamienny Stary Most (wpisany na listę UNESCO), meczet Koskin Mehmed-Pashy, meczet Karadjoz-Bey. Zwiedzimy również Starą Carsija - jest to starówka na prawym brzegu Neretwy, mury miejskie z XVI w. Następnie przejedziemy na nocleg do Medjugorje.
Dzień 5
Pobyt w Medziugorje - Świątyni Królowej Pokoju. Miejscowość ta jest jedną z wiosek gminy Citluk położonych w zachodniej Hercegowinie. Obecnie jest jednym z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych katolickich centrów pielgrzymkowych. Położona jest na wysokości około 200 m n.p.m., ma łagodny śródziemnomorski klimat, który stwarza idealne warunki dla uprawy winorośli, tytoniu i owoców. Medziugorje jest szczególnym miejscem w dzisiejszym świecie. W ciągu ostatnich 15 lat przybyło tu około 20 milionów pielgrzymów z całego świata, aby odnaleźć pokój, swoje człowieczeństwo i przynależność do Boga. W tych dniu jest możliwy przejazd na kąpiel i plażowanie przy pobliskich wodospadach.
Dzień 6
Po śniadaniu przejazd do Ulcinja. W czasie tego przejazdu planowany jest pobyt w czarnogórskim mieście Bar, liczącym prawie 18 tys. mieszkańców. Na terytorium Baru w ciągu II tysiąclecia przed naszą erą osiedlały się plemiona Ilirów. W ciągu swojej długiej historii to miasto było pod panowaniem Ilirów, Rzymian, Bizancjum, Dukli, Serbskiej dynastii Nemanić, Wenecji, carstwa Otomańskiego i Czarnogóry. Każdy czas zostawił za sobą widoczne ślady, które dzisiaj zwiedzają i podziwiają turyści z Europy i świata. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 7
Dzień przeznaczony na wypoczynek,
ULCINJ to najstarsze miasto na czarnogórskim wybrzeżu, w pobliżu granicy z Albanią. Przez wieki przeplatały się tu kultury Orientu i Zachodu, o czym świadczą zabytki Starego Miasta. W sezonie letnim knajpki, bary, restauracje oferują liczne atrakcje dla turystów. Ulcinj znany jest z 13-kilometrowej piaszczystej Wielkiej Plaży, a także z Małej Plaży, która jest plażą miejską oraz Żeńskiej Plaży, na którą wstęp mają tylko panie. Od dawna znane są lecznicze właściwości radioaktywnego piasku. Pobyt w Ulcinju polecany jest szczególnie osobom, które chorują na reumatyzm, a także kobietom, które zmagają się z bezpłodnością. Na Żeńskiej Plaży znajduje się źródło wody leczniczej, którą terapeuci polecają kobietom.
Dzień 8
Dzień przeznaczony na wypoczynek.
Dla chętnych po śniadaniu wycieczka, w programie: zwiedzanie miast Budvy oraz Kotoru. Budvy to miasto na malowniczym, wysuniętym w morze cyplu. Starówkę otacza zwarty pierścień murów obronnych. Wspaniała roślinność, turkusowe morze i czerwone dachówki, to wszystko składa się na ogólny wizerunek miejscowości. Jednym z emblematów miasta jest średniowieczna Cytadela. W czasie naszego pobytu zobaczymy także Katedrę św. Jana z obrazem Matki Boskiej Budvańskiej oraz znajdujące się w sąsiedztwie: Cerkiew św. Trójcy i Kościół św. Marii in Punta z cudownym obrazem Madonna de Punta. Dalej udamy się do Kotoru – chowającego się za potężnym, 20-metrowym wałem obronnym, który chroni to Miasto od strony morza. Średniowieczne miasto jest istnym labiryntem uliczek, lecz na tyle małym, że nie da się w nim zgubić. Większość uliczek nie ma nazw, choć kilka określa się nieoficjalnymi przydomkami, np. ulica „Pozwól mi przejechać”, której nazwa mówi sama za siebie. Nazwy miejskich placów związane są z ich pierwotnym przeznaczeniem – mamy więc Plac Mąki, Plac Drewna, Plac Mleka itd. Kotor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Powrót do hotelu na obiadokolację oraz nocleg.
Dzień 9
Dzień przeznaczony na wypoczynek.
Dla chętnych wycieczka do Albanii, kraju składającego się wyłącznie z gór, rzek, jezior i morza. Albania jest małym krajem na Bałkanach z długą historią. Jest krajem, który warto zobaczyć i zwiedzić, ponieważ jest zupełnie inny od pozostałych. Żyje według własnych kryteriów. Ludzie są bardzo życzliwi, a rodzina jest dla nich najwyższą wartością. Albańczycy uważają siebie za potomków najstarszego znanego narodu na Bałkanach – Ilirów. W czasie naszej wycieczki odwiedzimy trzy miasta. Szkoder- jest największym miastem w północnej Albanii. W XIX wieku było to ważne centrum handlowe na Bałkanach. W Szkodrze znajduje się największa katedra katolicka na całych Bałkanach i największy meczet w Albanii. Tirana jest stolicą Albanii z typową socjalistyczną architekturą. Kruja jest dawną stolicą Albanii. Miasto to bywa nazywane miastem Skenderbega - albańskiego generała z XV wieku. Znajdują się tam pozostałości starej twierdzy i orientalna handlowa uliczka z mnóstwem albańskich suwenirów. Powrót do hotelu na obiadokolację oraz nocleg.
Dzień 10
Tego dnia po śniadaniu opuścimy Ulcinj i udamy się do Belgradu. W Stolicy Serbii podczas spaceru po centrum miasta zobaczymy reprezentatywny deptak Kneza Mihajlova, pomnik księcia Milosza, Teatr Narodowy, Parlament i wiele innych urokliwych budynków. Nocleg w okolicy Belgradu.
Dzień 11
Dzień przeznaczony na powrót do Polski. Przyjazd na miejsce zbiórki z dnia pierwszego planowany jest na godziny późno nocne.