AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do Krajów Bałtyckich (8 dni - autokar)


Dzień 1

05:00 – zbiórka uczestników wyjazdu w Koźminie Wielkopolskim oraz 06:30 w Kaliszu i następnie wyjazd do Białegostoku. Miasto to jest związane w szczególny sposób z postacią bł. Michała Sopoćko, który również tutaj zmarł. Ks. Michał Sopoćko całe swoje życie poświęcił Kościołowi i Bogu. Wyróżniał się niezwykłą gorliwością o chwałę Bożą, wyrażającą się w nadzwyczajnej aktywności, osadzonej w głębokim życiu duchowym. W Białymstoku odwiedzimy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w którym spoczywają szczątki błogosławionego. Tego dnia również mamy zaplanowaną wizytę w Sanktuarium „Cząstki Ciała Pańskiego” umieszczonego w Kościele Kolegiackim pw. św. Antoniego w Sokółce. Do cudu eucharystycznego doszło tam stosunkowo niedawno, bo w roku 2008 - stwierdzono wówczas, że na hostii znajdują się plamy przypominające krew. Hostia na polecenie kurii została zbadana przez naukowców, którzy potwierdzili autentyczność cudu. Nocleg w okolicy Suwałk.

Dzień 2

Po noclegu udamy się już bezpośrednio na teren Litwy – do Szydłowa (ŠILUVA). Znajduje się tutaj jedno z najważniejszych sanktuariów na terytorium Litwy. Zgodnie z tradycją jest to pierwsze miejsce na świecie, gdzie miała objawić się Matka Boża już w 1608 roku. Od początku XVII wieku pielgrzymów do Szydłowa przyciąga również łaskami słynący obraz Maryi z Dzieciątkiem. Tego dnia również wybierzemy się do szczególnego miejsca na Litwie, nawiedzimy Górę Krzyży. W tym właśnie miejscu w 1430 roku Żmudzini wznieśli kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez nich chrztu. Później, po upadku powstania listopadowego w 1831, na to miejsce zaczęto przynosić krzyże, aby upamiętnić tych, którzy polegli w walkach z wrogiem. Obecnie są setki tysięcy różnego rodzaju krzyży. Na nocleg udamy się do Rygi.

Dzień 3

Dzień rozpoczniemy od przejazdu do Tallina – stolicy Estonii. Tallin dzieli się na Dolne i Górne Miasto. Nasz pobyt rozpoczniemy od Górnego Miasta - siedziby najwyższych władz. Znajduje się tam zamek, którego początki sięgają duńskiej obecności na tym terenie oraz Kościół Katedralny. Wspaniałymi uliczkami z odrestaurowanymi kamienicami, przy fortyfikacjach przejdziemy do Dolnego Miasta – kupieckiego, gdzie króluje gotycki ratusz ze smukłą ośmiokątną wieżą, na szczycie której znajduje się symbol Tallina - Vana Toomas, czyli "Stary Tomasz". Noc spędzimy w okolicach Tallina.

Dzień 4

Po śniadaniu udamy się do Rygi. Stolica Łotewskiej Republiki znajduje się nad brzegiem Daugavy (Dźwiny), przy jej ujściu do Zatoki Ryskiej. Podstawową cechą panoramy Rygi są trzy wysokie iglice – wieże kościołów św. Piotra, św. Jakuba oraz Katedry Tumskiej. Poznawać to największe Bałtyckie Miasto będziemy w czasie spaceru po jego najstarszej części. Zobaczymy między innymi: Zamek Kawalerów Mieczowych, Basztę Prochową, Katedrę oraz budynki Gildii. Nocować w tym dniu będziemy w okolicach Rygi.

Dzień 5

Przejazd do Sanktuarium maryjne w Agłonie. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Agłonie, przez Polaków nazywana „łotewską Częstochową”, to najważniejsze sanktuarium katolickie na Łotwie. W czasach kiedy tereny te wchodziły jeszcze w skład Rzeczypospolitej, Agłona była najdalej wysuniętym na północ ośrodkiem kultu maryjnego w jej granicach. Już w początkach swojego istnienia za sprawą cudownego wizerunku Matki Bożej miejscowość stała się ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego, który dziś gromadzi około 300 000 wiernych rocznie. Następnie przejazd do Wilna na obiadokolacje i nocleg.

Dzień 6 i 7

Dni przeznaczone na zwiedzanie Wilna oraz Trok. Według legendy Miasto miało powstać w wyniku proroczego snu Giedymina. Jest jedyną stolicą europejską znajdującą się na pograniczu dwóch cywilizacji – łacińskiej i bizantyjskiej. W czasie naszego pobytu w Wilnie zobaczymy między innymi: najbardziej związaną z Polską nekropolię - Na Rossie, gdzie znajduje się grób Matki Józefa Piłsudskiego oraz jego serce. Będziemy także w Ostrej Bramie, skąd rozpoczniemy spacer po Starówce Wilna wpisanej w 1994 roku na Światową Listę UNESCO. Ostra Brama to jedyna zachowana z 9 istniejących niegdyś bram miejskich w murach obronnych Wilna, jej sława wiąże się z Sanktuarium Maryjnym, którego znaczenie wychodzi daleko poza granice Polski i Litwy. Spacer zakończymy przy Archikatedrze Wileńskiej, w której spoczywa między innymi św. Kazimierz, król Aleksander Jagiellończyk, serce Władysława IV Wazy oraz żony Zygmunta II Augusta: Elżbieta Habsburżanka i Barbara Radziwiłłówna. Zobaczymy także: Cerkiew Trójcy Świętej, Ratusz na wileńskim rynku, Uniwersytet Wileński (zewnątrz) oraz Zakątek Gotycki. Podjedziemy na Antokol aby zwiedzić kościół świętych Piotra i Pawła, który został ufundowany przez przedstawiciela rodu Paców - hetmana Michała Kazimierza oraz odwiedzimy tamtejszy cmentarz. W tych dniach udamy się również do Trok – siedziby Książąt Litewskich. W Trokach zobaczymy typową zabudowę karaimską oraz Zamek Książąt Litewskich (wew.). Jednym z czynników, które zdecydowały o lokacji zamku w tym miejscu z całą pewnością są wspaniałe jeziora otaczające Zamek.

Dzień 8

Dzień rozpoczniemy od przejazdu do miejscowości Wigry - zwiedzimy zespół zabudowań pokamedulskich ulokowany nad przepięknym jeziorem Wigierskim. Kameduli przybyli tutaj w roku 1667 kiedy po potopie szwedzkim król Jan II Kazimierz nadal zakonowi rozległe tereny w okolicy dzisiejszych zabudowań. Dziś już zakonników nie ma, a na terenie całego kompleksu zostało utworzone muzeum, które wraz zwiedzimy wraz z miejscowym przewodnikiem. Uroki tego miejsca docenił również papież Jan Paweł II, który przebywał w dawnym klasztorze przez kilka dni. Następnie przejazd do Niepokalanowa, gdzie nawiedzimy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łaski i św. Maksymiliana Marii Kolbego. O tym, że Niepokalanów stał się ważnym miejscem pielgrzymek zdecydowały wydarzenia wojenne – Maksymilian Kolbe został aresztowany przez hitlerowców i zginął w . w Oświęcimiu, oddając życie za życie innego więźnia. Jego bohaterstwo sprawiło, że kult św. Maksymiliana stał się po wojnie powszechny. Obecnie pielgrzymki przyjeżdżają nie tylko do bazyliki Najświętszej Maryi Panny, ale także by zobaczyć celę zakonną św. Maksymiliana. Rocznie przybywa tu około pół miliona pielgrzymów. Po wyczerpaniu programu powrót na miejsce zbiórki z dnia pierwszego.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]