AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do Medjugorje i Mariazell (autokar - 9 dni)


Dzień 1

06.00 – zbiórka uczestników w Czaczu i przejazd do Bratysławy - miasta pozostającego w cieniu bardziej znanej Pragi. Choć stolica Słowacji jest mniej popularna od stolicy Czech, to zdecydowanie warto ją odwiedzić. Jest to miasto, w którym historię można bowiem spotkać na każdym kroku. Najbardziej atrakcyjną częścią Bratysławy o największej koncentracji historycznych zabytków i instytucji kulturalnych jest Stare Miasto. I my właśnie po tej części Stolicy Słowacji odbędziemy spacer. W czasie naszego pobytu zobaczymy między innymi jeden z symboli tego naddunajskiego miasta - Bramę i Wieżę św. Michała, jak również Katedrę św. Marcina – największy i najstarszy z bratysławskich kościołów. Katedra św. Marcina w latach 1563 – 1791 była kościołem koronacyjnym królów węgierskich. Będziemy także mieli czas wolny na Rynku Głównym gdzie dominuje Stary Ratusz, na odpoczynek przy renesansowej fontannie lub pod parasolem w jednej z licznych kawiarenek. Na nocleg udamy się w okolice Gyor.

Dzień 2

Po śniadaniu nastąpi przejazd na półwysep Tihany. Tihany to skalisty półwysep wrzynający się głęboko w głąb Balatonu i prawie dzielący jezioro na pół. Jego obszar (12 km²) stanowi park krajobrazowy, pierwszy jaki utworzono na Węgrzech (1952r.). Wioska Tihany jest słynna ze wspaniałego XI – wiecznego opactwa benedyktyńskiego z kościołem, kompleksu z klimatyczną zabudową wioski oraz z równie wspaniałych widoków. Następnie przejazd na nocleg do Banja Luka na terenie Bośni.

Dzień 3

Po śniadaniu przejazd do Sarajewa - stolicy Bośni i Hercegowiny. Zwiedzanie rozpoczniemy od zabytkowego centrum miasta, gdzie mieszają się wpływy różnych kultur i religii: Plac Bascarsija z fontanną Sebilj, Meczet Cesarski z medresą, Hadim Ali Paszy, Bascarsijski bazar, Brusa Bezistan, ratusz, katedrę katolicką, prawosławną cerkiew św. Archanioła Michała oraz Latinski Most - miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynanda. Nocleg i obiadokolacja w Medjugorje.

Dzień 4

Pobyt w Medjugorje - Świątyni Królowej Pokoju. Miejscowość ta jest jedną z wiosek gminy Citluk położonych w zachodniej Hercegowinie. Obecnie jest jednym z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych katolickich centrów pielgrzymkowych. Położona jest na wysokości około 200 m n.p.m., ma łagodny śródziemnomorski klimat, który stwarza idealne warunki dla uprawy winorośli, tytoniu i owoców. Medziugorie jest szczególnym miejscem w dzisiejszym świecie. W ciągu ostatnich 15 lat przybyło tu około 20 milionów pielgrzymów z całego świata, aby odnaleźć pokój, swoje człowieczeństwo i przynależność do Boga. Po południu przejazd na wodospady Kravica, gdzie będzie możliwość kąpieli. Znajduje się tutaj niezliczona ilość kaskad, które osiągają wysokość przeszło 25 metrów. Tworzy to niesamowity, wręcz rajski klimat. Całość kaskad rozlokowana jest na blisko 120 metrach i tworzy "naturalny amfiteatr”, gdzie krystalicznie czysta woda spada do niewielkiego jeziora, w którym można się kapać. Powrót na nocleg do Medziugorie.

Dzień 5

Tego dnia udamy się do Zadaru. Miasto to jest stawiane na równi z Dubrownikiem i Wenecją, bywa też nazywane "małym, chorwackim Rzymem”. W czasie naszego pobytu w Zadarze zobaczymy między innymi: rzymskie forum, kościół przedromański św. Donata, Ratusz i „Morskie Organy”. Spacerować będziemy także po Kalelarga – głównej ulicy Zadaru (której nazwa oznacza ni mniej, ni więcej tylko "szeroką ulicę. Przejazd na nocleg w okolice Rijeki.

Dzień 6

Dzień przeznaczony na wypoczynek. Dla chętnych możliwość całodniowego wyjazdu na zwiedzanie Rovinje oraz Puli. Rovinj - miasto zwane „Małą Wenecją”. Odbędziemy tam spacer pełnymi uroku uliczkami Starego Miasta położonego na wzgórzu zwanym Monte Rosso, zobaczymy barokową Bazylikę św. Eufemii. Z kolei Pula jest to miasto, gdzie znajduje się świetnie zachowany rzymski amfiteatr z I wieku oraz inne budowle z czasów cesarstwa rzymskiego. W podziemiach amfiteatru znajduje się stała ekspozycja: „Uprawa i obróbka oliwek i winogron w antycznej Istrii”. Spacerując po mieście zobaczymy z zewnątrz ponadto Złotą Bramę – łuk tryumfalny rodziny Sergjevac oraz świątynię Augusta i ruiny świątyni Diany.

Dzień 7

Po śniadaniu odwiedzimy Rijekę – stolicę Regionu Kvarner, największy port w Chorwacji. Odbędziemy spacer po mieście połączony ze zwiedzaniem. Przejazd do Trsat – jednego z najsławniejszych sanktuariów Matki Boskiej w Chorwacji z pięknym widokiem na zatokę Kvarnerską, Rijekę i kanion rzeki Rjecina. W dalszej części dnia udamy się do stolicy Słowenii. Ljubljana to miasto posiadające wszelką infrastrukturę nowoczesnej stolicy, zachowało jednak swoją sielską atmosferę, otwartość i przyjacielskość małego miasta. Jest miastem pulsującym życiem i pełnym niespodzianek. Miasto to poznamy podczas spaceru z przewodnikiem. Nocleg w okolicy Ljubljany.

Dzień 8

Przejazd do Bled, miejscowości, która jest malowniczo położona nad jeziorem ze słynnym kościołem na wyspie. Zwiedzanie wznoszącego się majestatycznie na stromej skale zamku Bled - uważanego za jeden z najpiękniejszych w Słowenii. Ze wzgórza zamkowego roztacza się niezapomniany widok, w pogodne dni doskonale widać stąd najwyższy szczyt Słowenii – Triglav. W dalszej części dnia przejazd do Mariazell. Początki tego Sanktuarium sięgają 1157 r., kiedy to mnich benedyktyński Magnus udał się w tę górzystą okolicę, aby rozpocząć pracę duszpasterską wśród miejscowej ludności. Na drogę wziął ze sobą wyrzeźbioną w drewnie lipowym figurkę Maryi. Wieczorem 21 grudnia 1157 r. zmęczonemu mnichowi zagrodził drogę olbrzymi głaz. Magnus zwrócił się do Maryi o pomoc i wnet kamień rozłupał się na kawałki, czyniąc drogę wolną. Uznając to miejsce za cudowne, mnich umieścił statuetkę Maryi w pniu drzewa i zbudował tam dodatkowo drewnianą kapliczkę przypominającą celę zakonną (zelle). Nocleg w Mariazell.

Dzień 9

Po śniadaniu przejazd do Krzeszowa. Znajdujący się tu pocysterski kompleks klasztorny od stuleci jest domem Łaskawej Pani oraz Duchową Stolicą Śląska. Ten żelazny kandydat na Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, wpisany na Listę Pomników Historii PR, od wieków znajduje się na drodze wielu pielgrzymów – podróżujących do Santiago de Compostela (Szlak św. Jakuba), turystów odwiedzających pozostałości zabudowań cysterskich (Południowo – Zachodni Szlak Cysterski) czy podziwiających cuda architektury sakralnej (Via Sacra). Po wyczerpaniu programu powrót na miejsce zbiórki z dnia pierwszego.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]