Pielgrzymka do Turcji
Dzień 1
Zbiórka uczestników wyjazdu i następnie przejazd na nocleg w okolice Zagrzebia.
Dzień 2
Po opuszczeniu hotelu udamy się do centrum Zagrzebia. Stolica Chorwacji to blisko milionowe miasto, pięknie położone na trzech wzgórzach. Wielu uważa, że przypomina Wiedeń czy Budapeszt bo przez długi czas pozostawało w obrębie Austro-Węgier. My w czasie naszego krótkiego pobytu zobaczymy Stare Miasto, a w nim między innymi: Gradec i Kaptol z kościołem św. Katarzyny, placem św. Marka i kościołem pod tym samym wezwaniem, którego dach jest ozdobiony w niezwykły sposób – kolorowymi herbami Zagrzebia i Chorwacji. Przejdziemy również pod Pałac Bana, który jest obecnie siedzibę prezydenta Chorwacji. W godzinach południowych udamy się do Sanktuarium Maryjnego Marija Bistrica. Marija Bistrica - to niewielka miejscowość w Chorwacji, położona w pobliżu Parku Krajobrazowego Medvednica. Znajduje się tam najważniejsze narodowe Sanktuarium Maryjne, które określane bywa przez samych Chorwatów "chorwacką Częstochową". Obiektem kultu jest XV wieczna drewniana figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Na nocleg udamy się w okolice granicy chorwacko - serbskiej.
Dzień 3
Po śniadaniu przejazd w okolice Sofii, gdzie przewidziany jest kolejny nocleg na trasie pielgrzymki.
Dzień 4
Dzień ten w całości przeznaczony jest na przejazd do Canakkale – miasta położonego nad Cieśniną Dardanelską, już w Azji. Posiłek wieczorny i nocleg w Canakkale.
Dzień 5
Około 30 km od Canakkale leży miasto, o które walczono przeszło 10 lat. Bitwa ta stała się jednym z ważniejszych elementów kultury zachodniej. Tym miastem jest Troja. Dzisiaj po tym wspaniałym grodzie niewiele pozostało. My będziemy mieli okazję podczas pobytu w tym miejscu wyobrazić sobie jego ogrom. Z Troi udamy się do innego słynnego miasta czasów starożytnych – Pergamonu. Po latach świetności tego miasta zostały: ruiny teatru na 10 000 widzów, drugiej co do wielkości (po Bibliotece Aleksandryjskiej) biblioteki liczącej 200 000 zwojów, świątynia Dionizosa, Świątynia Trajana. No i oczywiście Ołtarz Pergamoński poświęcony Zeusowi i Atenie. Nocować tego dnia będziemy w okolicach Kusadasi.
Dzień 6
Dzień przeznaczony na wypoczynek.
Dzień 7
Dzień ten w całości przeznaczymy na poznawanie Efezu i okolic. W starożytności Efez był jednym najwspanialszych ośrodków Azji Mniejszej. Miasto to liczyło około 300 tyś. mieszkańców i jak na ówczesne czasy było metropolią. Dzisiaj o randze tego zabytku może świadczyć fakt, iż został on wciągnięty na światową listę Zabytków Dziedzictwa Kultury UNESCO. W czasie swej drugiej podróży misyjnej Paweł odwiedził na krótko to miasto. W czasie swej trzeciej podróży Paweł spędził tutaj ponad dwa lata, dzięki czemu Dobra Nowina rozpowszechniła się w całej prowincji. Niedaleko Starożytnego Efezu znajduje się miejsce zwane Meryem Ana i tam właśnie się udamy. Jak tradycja głosi Matka Boża przybyła tam ze Św. Janem Apostołem i mieszkała przez 11 lat, a następnie właśnie z tego miejsca została z duszą i ciałem wzięta do nieba. Na nocleg tego dnia udamy się w okolice Pamukkale.
Dzień 8
Po śniadaniu, udamy się do miejsca niecodziennego i ciekawego – Pamukkale. Lśniącym w słońcu, białym tarasom wapiennym jakby przyklejonym do zbocza góry, Pamukkale zawdzięcza swą sławę. My będziemy mieli okazję odbyć spacer po tych tarasach (na bosaka - tylko tak można wejść na tarasy) robiąc sobie przystanki na kąpiele w płytkich, naturalnych basenach z lazurową wodą, no i oczywiście na zdjęcia (dobrze mieć strój kąpielowy, ale nie jest on konieczny). Ciekawi miast starożytnych w Pamukkale będą mogli zwiedzić ruiny Hierapolis. Było ono wielokrotnie burzone przez trzęsienia ziemi, szczególnie w roku 17 i 60 n.e. Później zostało całkowicie odbudowane przez Rzymian i osiągnęło swój szczyt rozwoju w II i III w. n. e. Miasto to było przedmiotem zainteresowania władców rzymskich dzięki gorącym źródłom mającym charakter leczniczy. Chrześcijaństwo rozpowszechniało się na tym terenie dzięki działalności apostolskiej św. Filipa, który został tutaj ukrzyżowany ok. 80r.n.e. Nocleg tego dnia przewidziany jest w okolicach miasta Konya.
Dzień 9
Wcześnie rano wyjazd do Kapadocji. W czasie przejazdu planowany jest pobyt w Konya. W XII w. Miasto to było stolicą imperium seldżuckiego. Znajduje się tam wiele zabytków z owych czasów, jak Sultani Sarayi (Pałac Sułtanów), czy Alâedin Camii. Konya jednak zasłynęła na świecie z innego powodu. Jest to miasto Mevlany Celaleddin’a Rumi’ego - wielkiego tureckiego myśliciela i mistyka, założyciela zakonu tańczących. Nocleg w Kapadocji.
Dzień 10
Zwiedzanie Kapadocji. Każdy kilometr tej krainy to niepowtarzalne krajobrazy. Skały mogą być białe, szare, różowe, czerwone, a im bliżej zachodu słońca, tym bardziej intensywny kolor przybierają. Są wśród nich grzyby, dochodzące do 30 m bajkowe kominy, zoo z wielbłądem i kamienna postać Matki Boskiej... Co zobaczymy, zależy od naszej wyobraźni. Można tam zobaczyć wiele skalnych domów , które są zamieszkane. Są zresztą bardzo wygodne - zimą ciepłe, latem chłodne. W miękkim tufie można drążyć wciąż nowe pomieszczenia, w miarę potrzeb dość licznych rodzin. Wbrew pozorom nie są to prymitywne jaskinie - wnętrza niewiele różnią się od zwykłych mieszkań, na ogół jest w nich bieżąca woda, elektryczność i - obowiązkowo - telewizor. Z Kapadocji wyjazd na nocleg w okolice Ankary.
Dzień 11
Po śniadaniu wyjazd do stolicy Turcji na krótkie zwiedzanie. Ankara inaczej niż inne miasta nie oferuje wielu pałaców czy meczetów. Miasto to stało się stolicą Turcji w 1923 roku na polecenia Kumala Ataturka. My odbędziemy panoramiczny przejazd przez miasto i obejrzymy Mauzoleum Ataturka. Po wizycie w Ankarze przejazd na nocleg do Istambułu.
Dzień 12
Dzień ten w całości przeznaczymy na poznawanie Istambułu. Istambuł to kosmopolityczne miasto położone pomiędzy Morzem Czarnym a Egejskim, cieszące się przebogatą i wspaniałą historią. Miasto jest unikatem w skali światowej ze względu na fakt, iż leży jako jedyne na dwóch kontynentach, których granicę stanowi Bosfor. Niegdyś był stolicą trzech światowych potęg: cesarstwa rzymskiego, bizantyjskiego i wielkiego imperium Turków osmańskich. Większość zabytkowych budowli jest zlokalizowana w starej części miasta, po europejskiej stronie. Najważniejsze z nich to kościół Hagia Sofia z VI w., przebudowany za czasów tureckich na meczet, a obecnie mieszczący muzeum, Błękitny Meczet z XVII w. i Hipodrom i Pałac Topkapi. Warto również wybrać się na słynny Wielki Bazar oraz odbyć podróż stateczkiem po Bosforze. Nocleg w hotelu z dnia poprzedniego.
Dzień 13
Po śniadaniu przejazd na granicę turecko - bułgarską. Nocleg tego dnia planowany jest w Serbii.
Dzień 14
Przejazd powrotny do Polski. Przyjazd na miejsce zbiórki z dnia pierwszego planowany jest na godziny nocne.