Pielgrzymka do Grecji (Samolot - 9 dni)
Termin wyjazdu: 08 – 16.10.2024
Cena: 2140 PLN + 690 Euro
Cena obejmuje:
- przelot samolotem Wrocław - Ateny oraz Saloniki - Poznań,
- przejazdy autokarowe na terenie Grecji i dojazd w Polsce na i z lotniska,
- zakwaterowanie w hotelu 3* - pokoje 2,3 osobowe,
- śniadania od 2-go do 9-go dnia oraz obiadokolacje od 1-go do 8-go dnia,
- opiekę pilota, kapłana i przewodnika miejscowego w miejscach tego wymagającego,
- ubezpieczenie: KL, NNW i BP oraz składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy.
Cena nie obejmuje:
- opłat związanych z realizacją programu (m. in.: biletów wstępu, przeprawy promowej, opłat klimatycznych oraz opłaty za zestaw do oprowadzania grup (ok. 120€/os.) – płatne pilotowi na terenie Grecji),
- dopłaty do pokoju 1-os. w wysokości 240 Euro/os. za cały wyjazd – płatne przed wycieczką,
- napojów do obiadokolacji, opłaty za minibarek, wydatków osobistych.
UWAGA!
- Warunkiem zapisania się na pielgrzymkę jest dostarczenie wypełnionego zgłoszenia oraz wpłacenie
- zaliczki w wysokości 1960 PLN; pozostała kwota zgodnie z informacją podczas zapisu
- Każdy z uczestników musi posiadać ważny dokument tożsamości w trakcie wyjazdu,
- dopuszczalny bezpłatny bagaż rejestrowany: 20kg, bagaż podręczny: 40cm x 20cm x 25cm
- msze będą zorganizowane zgodnie z życzeniem Księdza – opiekuna pielgrzymki,
- uczestnicy pielgrzymki będą dodatkowo ubezpieczeni od chorób przewlekłych - ubezpieczenie to jest zawarte w cenie wyjazdu ,
- program ma charakter ramowy – kolejność zwiedzania może ulec zmianie,
- godziny przelotów mogą ulec zmianie,
- ilość uczestników jest ograniczona,
- ceny wstępów mogą ulec zmianie.
Dzień 1
4.00 - zbiórka uczestników wyjazdu w Sarnowie i następnie przejazd na lotnisko we Wrocławiu, skąd o godzinie 8.00 nastąpi wylot do Aten. Po wylądowaniu przejazd na wypoczynek i nocleg do Lutraki.
Dzień 2
Dzień przeznaczony na poznawanie Argolidy. W czasie naszego objazdu po Argolidzie zobaczymy Korynt. W latach 51-52 n.e. Św. Paweł spędził w tym miejscu 18 miesięcy, próbując wpłynąć na zmianę obyczajów mieszkańców. W średniowieczu starożytny koryncki akropol stał się jedną z najpotężniejszych twierdz w Grecji, obleganą przez coraz to nowe zastępy najeźdźców, uznających to miejsce za bramę do Peloponezu. Do dziś Akrokorynt otaczają starożytne mury o długości 2 km. Dojeżdżając do Koryntu zatrzymamy się przy, Kanale Korynckim łączącym Zatokę Sarońską i Koryncką - ukończonym w 1893 roku, mającym wysokość 79 metrów, i ponad 6 km długości. Dalszy pobyt na Peloponezie rozpoczniemy od Mykeny. Znajdziemy tam ogromne, świetnie zachowane budowle sprzed ponad 3 tysięcy lat i... unoszący się duch Homera. Polacy mogą dodać do tego narodową nutkę - to właśnie dokładnie o tym miejscu pisał nasz wieszcz Słowacki w "Grobie Agamemnona" (z Myken pochodzili homeryccy bohaterowie, wojowniczy Achajowie opisani w Iliadzie). Przed powrotem na nocleg do w okolice Koryntu odwiedzimy jeszcze Epidaurum ze swoim wspaniałym, olbrzymim i doskonale zachowanym amfiteatrem na 14.000 widzów. Wciśnięty malowniczo w zbocze wzgórza, obiekt ten posiada niesamowitą akustykę. Nawet z najwyższych rzędów widowni znakomicie słychać cichą rozmowę, a nawet szepty ze sceny i orchestry. Nocleg w hotelu z dnia poprzedniego.
Dzień 3 i 4
Dni przeznaczone na wypoczynek.
Dzień 5
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Aten. Stolica Grecji uważana jest za klasyczne greckie miasto ze swoim najsłynniejszym reprezentantem - Akropolem. Miasto to jest punktem obowiązkowym dla odwiedzających Grecję. W Atenach zobaczymy między innymi Akropol, Areopag (miejsce spotkania św. Pawła z uczonymi ateńskimi), Stadion Olimpijski, zmianę warty oraz starą dziewiętnastowieczną część – Plakę, zachwycającą mieszanką stylów neoklasycystycznych i greckich w architekturze oraz licznymi sklepikami i tawernami. Wieczorem dla chętnych możliwość pobytu w greckiej tawernie przy muzyce i tańcach greckich (około 35€).
Dzień 6
Dzień rozpoczniemy od przejazdu do Delf. Miejsce to było od końca VIIIw. p.n.e. ośrodkiem kultu Apollina. Znajdowała się tu słynna wyrocznia - przyciągająca ludzi z całego starożytnego świata. Dziś oprócz muzeum można tu zwiedzić ruiny Świętego Kręgu Apollina: świątynię Apollina, Świętą Drogę, skarbce, teatr (doskonale zachowany, choć skromniejszy niż w Epidauros) i stadion z okresu rzymskiego. Po wizycie w Delfach przejazd na nocleg do Kalambaki - miasta w okolicy którego znajdują się słynne Meteory - grupa 13 klasztorów malowniczo "zawieszonych w powietrzu", na kilkusetmetrowej wysokości kamiennych filarach wyrastających ponad Równinę Tesalską. W czasie przejazdu planowany jest pobyt na przesmyku Termopilskim.
Dzień 7
W tym dniu po śniadaniu będziemy mieli możliwość odwiedzenia przynajmniej jednego z Meteorów. Wszystkie klasztory robią niesamowite wrażenie - zarówno z zewnątrz, w otoczeniu skał - jak i we wnętrzach. Widoki na przepaście i Równinę Tesalską nie mają sobie równych. Pozostałą część dnia przeznaczymy na przejazd do Salonik. Tego dnia poznamy także Masyw Olimpu - siedzibę 12 bogów olimpijskich. Najwyższa, najbardziej magiczna i urzekająca góra Grecji, porośnięta dziką roślinnością nie ma sobie równej w całym kraju. Olimp to masyw o długości 28 km i szerokości 25 km, uwieńczony aż ośmioma szczytami, z których najwyższy Mitikas (w tłumaczeniu na język polski - nos) liczy 2917 m n.p.m. W czasach starożytnych był on uważany za siedzibę bogów, z których najważniejszym był Zeus. Olimp, otoczony aurą tajemniczości, był niedostępny dla śmiertelników, którzy, chcąc sobie zjednać przychylność bogów, składali swoje dary na sąsiednich szczytach - Stefanim (2909 m) i Skalii (2866 m). Mimo upływu lat jego tajemniczość nie przeminęła, a zjawiska atmosferyczne pozwalają odczuć ducha czasów antycznych. Szczyt Olimpu, doskonale widoczny rano, wieczorem ukrywa się za mgłą, która jest wynikiem cyrkulacji powietrza. W czasie wycieczki dojazd autokarem w okolice schroniska Stravros na wysokości 944 m n.p.m., skąd rozciąga się piękny widok na Riwierę Olimpijską. Po pobycie na Olimpie przejazd na nocleg do Salonik.
Dzień 8
Rano, po śniadaniu wyjazd do Filipii, miasta do którego Św. Paweł przypłynął podczas swojej pierwszej, misyjnej podróży do Grecji. W mieście tym spotykały się trzy kultury: starożytna - grecka, rzymska i bizantyjska. Filipia była pierwszą przystanią na drodze rozpowszechniania chrześcijaństwa w Europie. Po zwiedzaniu Filipii przejazd do drugiego pod względem wielkości miasta Grecji – Salonik. Miasto to zostało założone w latach 316 - 315 p.n.e. przez króla Macedonii Kassandrosa, który nadał mu imię swej narzeczonej, Salonike. W Salonikach zobaczymy między innymi dzielnicę Kástra, która położona jest na wzgórzu za nowoczesną szachownicą ulic. Właśnie tam usytuowane są tureckie budowle i zaułki oraz nieco późniejsze greckie domy w stylu art déco, którym udało się uniknąć zakusów budowniczych z lat 50. Osoby rozmiłowane w bizantyjskich zabytkach znajdą tu także mnóstwo kościołów budowanych od czasów rzymskich do XV w. Zobaczymy także najsłynniejszy obiekt miasta, stojącą na nabrzeżu - Białą Wieżę. Nocleg w hotelu z dnia poprzedniego.
Dzień 9
Wyjazd na lotnisko w Salonikach skąd nastąpi przelot powrotny do Wrocławia. Po wylądowaniu w Poznaniu przejazd na miejsce zbiórki z dnia pierwszego i zakończenie wyjazdu.