AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do Francji i na Wybrzeże Liguryjskie (11 dni)


Dzień 1

4.00 – zbiórka uczestników wyjazdu i następnie wyjazd na nocleg w okolice Strasburga.

Dzień 2

Po śniadaniu udamy się do Strasburga. W mieście tym zobaczymy między innymi wspaniałą Starówkę z Katedrą oraz budynki Parlamentu Europejskiego. Ze Strasburga udamy się do Autun, gdzie będziemy podziwiać między innymi Katedrę Św. Łazarza. Ewangelia nie podaje nam co się stało z „Przyjacielem Chrystusa” po jego wskrzeszeniu. Według tradycji, żywej we Francji, Łazarz wraz z siostrami miał być utopiony na dziurawym statku na Morzu Śródziemnym. Cudem jednak ocalał i wylądował u wybrzeży Francji w pobliżu Marsylii, w której miał zostać pierwszym biskupem. W XIX wieku miano tam odnaleźć jego relikwie. Dziś właśnie Autun chlubi się posiadaniem relikwii Łazarza. Na nocleg udamy się w okolice Nevers.

Dzień 3

Dzień rozpoczniemy od przejazdu do klasztoru Saint-Gildard w Nevers, gdzie znajduje się ciało Św. Bernadetty Soubirous. Świętej tej objawiała się Matka Boża w Lourdes w 1858r. W 1866 roku Bernadetta wstąpiła do nowicjatu sióstr w Nevers i pozostała tam aż do swojej śmierci. Zmarła 16 kwietnia 1879 roku. Od tego czasu mamy do czynienia ze spektakularnym, ciągle trwającym cudem, a mianowicie ciało Św. Bernadetty, wbrew wszelkim prawom natury, w ogóle nie ulega procesowi rozkładu zarówno zewnętrznego jak i wewnętrznego, do dnia dzisiejszego zachowując zadziwiającą świeżość i piękno... Z Nevers udamy się do Paray-le-Monial - małej miejscowości położonej w Burgundii, rozsławionej przez dwóch świętych: św. Małgorzatę Marię Alacoque oraz św. Klaudiusza de la Colombière. Nawiedzimy to Sanktuarium oraz przepiękną bazylikę romańską, której fundatorem w 973 roku był opat Cluny Odilon. Na nocleg udamy się do Rocamadour.

Dzień 4

W godzinach rannych przewidziany jest pobyt w Rocamadour. Z miastem tym związanych jest wiele przekazów. Jeden z nich mówi, że 70 r n.e. to ustronne i dzikie miejsce upodobał sobie Zacheusz, mąż Św.Weroniki. Po Ukrzyżowaniu Chrystusa Zachariasz udał się do Akwitanii, gdzie spotkał biskupa Św. Martiala. Święty Ten był uczniem Jezusa, widział także śmierć Św. Piotra i Św. Pawła. Zachariasz po śmierci żony wycofał się w dzikie, górzyste miejsce i przybrał imię Amadour. Zamieszkał w jaskini i obok zbudował kaplicę dla N.M.P. W niej umieścił figurkę Czarnej Madonny. Jak mówi kolejny przekaz, figurka została wyrzeźbiona przez samego Św. Łukasza Ewangelistę. Po śmierci Amadour'a to miejsce zostało nazwane Rocamadour i stało się miejscem pielgrzymkowym. W mieście tym odbędziemy spacer do przytulonej do skały Bazyliki Zbawiciela, w której znajduje się figura Czarnej Madonny. Na nocleg udamy się do Lourdes.

Dzień 5

Całodzienny pobyt w Lourdes - centrum pielgrzymek, położonym na skraju Pirenejów. W tym miejscu Bernadette Soubirous 18 razy widziała Matkę Boską. Tu została zbudowana w 1858 roku świątynia. Od tego czasu wiele osób nawiedzających sanktuarium odzyskało w cudowny sposób zdrowie. Obecnie każdego roku ponad 5 milionów osób odwiedza Sanktuarium, modli się w cudownej Grocie, odwiedza podziemną Bazylikę i świątynię wybudowaną nad Grotą. Nocleg w hotelu z dnia poprzedniego.

Dzień 6

Około godziny 6.00 Msza Św. w Grocie, następnie śniadanie, po którym nastąpi wyjazd do Carcassonne. W mieście tym (częściowo zrekonstruowanym w XIX w. przez E. Viollet-le-Duca) będziemy mieli okazję zobaczyć najlepiej zachowane w Europie mury obronne - zewnętrzne i wewnętrzne, z basztami, bramami i barbakanem. Wewnątrz pierścienia murów zobaczymy Zamek (z zewnątrz) oraz romańsko-gotycki kościół St.-Nazaire (XI-XIV w.). Dnia tego odwiedzimy jeszcze inne średniowieczne miasto – Avignon. Na legendę tego miasta składa się sława średniowiecznej papieskiej stolicy i letniego święta teatru. Awinion został stolicą chrześcijańskiego świata w 1309 r. (przeniósł ją tu z Watykanu Klemens V, który uszedł z Rzymu przed skonfliktowanymi możnymi rodami) i pozostał nią do 1377 r. W tym okresie panowało w nim siedmiu wywodzących się z Francji papieży. Ostatni, Grzegorz XI, powrócił do Rzymu. Po jego śmierci w Kościele katolickim doszło do wielkiej schizmy i dwuwładzy - papieży w Rzymie i antypapieży w Awinionie. Jedność przywrócił Sobór w Konstancji w 1417 r. i Awinion znów znalazł się pod kontrolą Watykanu. W czasie naszego pobytu wejdziemy na Mury zobaczymy Katedrę i Zamek Papieski. Nocleg tego dnia przewidziany jest w okolicach Avignonu. 

Dzień 7

Po śniadaniu udamy się do La Salette - miejscowości leżącej w przepięknej dolinie alpejskiej. Zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej, które to Sanktuarium związane jest z Jej objawieniem w 1846 roku. Z inicjatywy biskupa Philiberta de Bruillard ordynariusza z Grenoble 01.05.1852 roku został powołany zakon Saletynów, który opiekuje się powstałym Sanktuarium. Posiłek wieczorny, możliwość udziału w modlitwach wieczornych. Nocleg w hotelu w Sanktuarium w La Salette

Dzień 8

Dzień przeznaczymy na odwiedzenie pierwszej stolicy Królestwa Włoch – Turynu (po przejeździe przez Alpy). Dzisiejszy Turyn kojarzy się przede wszystkim z Fiatem, lecz to nie wszystko. Turyn to także wielka architektura barokowa (prace przeprowadzane od XVIIw. prawie zupełnie zlikwidowały średniowieczną strukturę urbanistyczną), druga w świecie kolekcja egiptologiczna, centrum wydawnicze, miasto, gdzie wciąż żywe są tradycje teatralne (miasto chętnie sponsoruje imprezy i festiwale teatralne). Największym jednak magnesem, który przyciąga rzesze pielgrzymów i turystów jest umieszczony w Katedrze Całun Turyński. Relikwia bardzo rzadko pokazywana jest publicznie(możliwe jest tylko zobaczenie miejsca w Katedrze gdzie jest przechowywany). Będąc w tym północnym mieście Włoch zobaczymy także nieliczne pozostałości po obecności rzymskiej: przy Katedrze teatr rzymski, a na Piazza Augusto – Porta Palatina (Brama Palatyńska). Po pobycie w Turynie udamy się na nocleg w okolice Genui (nad Morzem Liguryjskim).

Dzień 9

Dzień przeznaczony na wypoczynek.

Dzień 10

Po śniadaniu wyjazd do pięknego Sanktuarium Maryjnego w Altötting. W Sanktuarium tym czci się słynną Czarną Madonnę. Początki kultu maryjnego sięgają tu czasów św. Ruperta z Salzburga (zm. w 715 r.), zwanego apostołem Bawarii. On to w VIII w. polecił wybudować w Altötting mały kościółek, zwany dzisiaj Kaplicą łask. Powstała ona na miejscu dawnego kultu pogańskiego Siedmiu Planet. Altötting znane jest z wielu uzdrowień, Benedykt XVI natomiast pisał: „Mam szczęście być urodzonym w pobliżu Altötting. Do moich najwcześniejszych i najpiękniejszych wspomnień należą wspólne z rodzicami i rodzeństwem pielgrzymki do tego cudownego miejsca...”. W tym pięknym bawarskim mieście zjemy obiadokolację i spędzimy noc.

Dzień 11

Po śniadaniu wyjazd powrotny do Polski. Przyjazd na miejsce zbiórki z dnia pierwszego planowany jest na godziny późno – wieczorne, a nawet nocne ( uzależniony między innymi od godziny rannego wyjazdu z hotelu).

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]