AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do Wilna (7 dni)


Dzień 1 

8.00 - Zbiórka uczestników i następnie wyjazd do Warszawy. W Stolicy w pierwszej kolejności udamy się do Muzeum Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, które znajduje się w podziemiach kościoła pw. św. Stanisława Kostki. Muzeum ukazuje historię życia i męczeńskiej śmierci kapłana. Następnie udamy się do Muzeum Powstania Warszawskiego (wstęp ok. 18 zł/os.), gdzie wraz z miejscowym przewodnikiem poznany przebieg powstania, które miało miejsce w czasie II Wojny Światowej. Na nocleg oraz obiadokolację udamy się w okolice Warszawy. 

Dzień 2

Po śniadaniu udamy się w kierunku Białegostoku. Miasto to jest związane w szczególny sposób z postacią bł. Michała Sopoćko, który również tutaj zmarł. Ks. Michał Sopoćko całe swoje życie poświęcił Kościołowi i Bogu. Wyróżniał się niezwykłą gorliwością o chwałę Bożą, wyrażającą się w nadzwyczajnej aktywności, osadzonej w głębokim życiu duchowym. W Białymstoku odwiedzimy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w którym spoczywają szczątki błogosławionego. Tego dnia również mamy zaplanowaną wizytę w Sanktuarium „Cząstki Ciała Pańskiego” umieszczonego w Kościele Kolegiackim pw. św. Antoniego w Sokółce. Na nocleg udamy się w okolice Augustowa.

Dzień 3

Dzień rozpoczniemy od rejsu łodzią (koszt ok 40zł/os) do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej. Nazwa jeziora jak i sanktuarium leżącego nad nim pochodzi od studni, która według wierzeń i legendy zawiera cudowną wodę uzdrawiającą choroby oczu. Sanktuarium to jest związane z objawieniami Matki Bożej, które miały miejsce w XVIII w. Kościół obecnie jest głównym miejscem kultu maryjnego w diecezji ełckiej. Innym ważnym sanktuarium na terenie diecezji, które odwiedzimy, jest Sanktuarium Krzyża Świętego w Olecku. Czczony jest tutaj dębowy krzyż misyjni, który został ustawiony przy kościele w roku 1960. Stał się on przedmiotem kultu po roku 1981 kiedy dostrzeżono na nim spływające krople krwi. Spływały one z przodu i z prawej jego strony, pod ramieniem poprzecznym, czyli w miejscu gdzie mogło znajdować się serce Chrystusa. Ostatnim miejscem, które tego dnia odwiedzimy jest miejscowość Sejny, w której od ponad 400 lat znajduje się łaskami słynąca figurka Madonny. Jej powstanie zawdzięczamy nieznanemu artyście, prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku w okresie pobytu Krzyżaków na ziemiach polskich. Na nocleg udamy się do Wilna.

Dzień 4 i 5

Dni w całości przeznaczone na zwiedzanie Wilna oraz Trok. Według legendy Miasto miało powstać w wyniku proroczego snu Giedymina. Jest jedyną stolicą europejską znajdującą się na pograniczu dwóch cywilizacji – łacińskiej i bizantyjskiej. W czasie naszego pobytu w Wilnie zobaczymy między innymi: najbardziej związaną z Polską nekropolię - Na Rossie, gdzie znajduje się grób Matki Józefa Piłsudskiego oraz jego serce. Będziemy także w Ostrej Bramie, skąd rozpoczniemy spacer po Starówce Wilna wpisanej w 1994 roku na Światową Listę UNESCO. Ostra Brama to jedyna zachowana z 9 istniejących niegdyś bram miejskich w murach obronnych Wilna, jej sława wiąże się z Sanktuarium Maryjnym, którego znaczenie wychodzi daleko poza granice Polski i Litwy. Spacer zakończymy przy Archikatedrze Wileńskiej, w której spoczywa między innymi św. Kazimierz, król Aleksander Jagiellończyk, serce Władysława IV Wazy oraz żony Zygmunta II Augusta: Elżbieta Habsburżanka i Barbara Radziwiłłówna. Zobaczymy także: Cerkiew Trójcy Świętej, Ratusz na wileńskim rynku, Uniwersytet Wileński (zewnątrz) oraz Zakątek Gotycki. Podjedziemy na Antokol aby zwiedzić kościół świętych Piotra i Pawła, który został ufundowany przez przedstawiciela rodu Paców - hetmana Michała Kazimierza oraz odwiedzimy tamtejszy cmentarz. Podziwiać również będziemy panoramę Starówki z Góry Trzech Krzyży - góra zwieńczona jest trzema wielkimi krzyżami na pamiątkę umęczenia siedmiu franciszkanów. Przewidziany jest również przejazd do Trok – siedziby Książąt Litewskich. W Trokach zobaczymy typową zabudowę karaimską oraz Zamek Książąt. 

Dzień 6

Po śniadaniu udamy się do szczególnego miejsca na Litwie, nawiedzimy Górę Krzyży. W tym właśnie miejscu w 1430 roku Żmudzini wznieśli kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez nich chrztu. Później, po upadku powstania listopadowego w 1831, na to miejsce zaczęto przynosić krzyże, aby upamiętnić tych, którzy polegli w walkach z wrogiem. Obecnie są setki tysięcy różnego rodzaju krzyży. Tego dnia udamy się również do Kowna. W mieście tym zobaczymy kolegium w którym jako nauczyciel pracował Adam Mickiewicz, Katedrę, Ratusz oraz pozostałości po Zamku. Nocleg w okolicy Suwałk.

Dzień 7

Rano udamy się do miejscowości Wigry, gdzie będziemy zwiedzać zespół zabudowań pokamedulskich (wstęp ok. 8 zł/os.). Kameduli przybyli tutaj w roku 1667 kiedy po potopie szwedzkim król Jan II Kazimierz nadal zakonowi rozległe tereny w okolicy dzisiejszych zabudowań. Dziś już zakonników nie ma, a na terenie całego kompleksu zostało utworzone muzeum, które wraz z miejscowym przewodnikiem zwiedzimy. W czasie przejazdu powrotnego przewidziany jest także pobyt w Gietrzwałdzie, miejscu które zasłynęło dzięki Objawieniom Matki Bożej. Objawienia te miały miejsce dziewiętnaście lat po objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były dziewczynki: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, "w języku takim, jakim mówią w Polsce". 

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy

Galeria: Litwa


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]