Pielgrzymka śladamia św. Pawła do Grecji i Turcji (13 dni)
Dzień 1
Wcześnie rano zbiórka uczestników wyjazdu i przejazd na lotnisko do Berlina. Po odprawie na lotnisku przelot do Aten. Stolica Grecji uważana jest za klasyczne greckie miasto ze swoim najsłynniejszym reprezentantem - Akropolem. Miasto to jest punktem obowiązkowym dla odwiedzających Grecję. W Atenach zobaczymy między innymi Akropol, Areopag (miejsce spotkania św. Pawła z uczonymi ateńskimi), Stadion Olimpijski, zmianę warty oraz starą dziewiętnastowieczną część – Plakę, zachwycającą mieszanką stylów neoklasycystycznych i greckich w architekturze oraz licznymi sklepikami i tawernami (dla chętnych możliwość pobytu wieczorem w tawernie w cenie około 25€). Nocleg w Atenach.
Dzień 2
Tego dnia po śniadaniu udamy się na tak zwaną Argolidę. W czasie naszego objazdu po Argolidzie zobaczymy Akrokorynt, wznoszący się wysoko ponad Koryntem. W latach 51-52 n.e. Św. Paweł spędził w tym miejscu 18 miesięcy, próbując wpłynąć na zmianę obyczajów mieszkańców. Do dziś Akrokorynt otaczają starożytne mury o długości 2 km. W średniowieczu starożytny koryncki akropol stał się jedną z najpotężniejszych twierdz w Grecji, obleganą przez coraz to nowe zastępy najeźdźców, uznających to miejsce za bramę do Peloponezu. Dojeżdżając do Koryntu zatrzymamy się przy, Kanale Korynckim łączącym Zatokę Sarońską i Koryncką - ukończonym w 1893 roku, mającym wysokość 79 metrów, i ponad 6 km długości.. Tego dnia zobaczymy także Mykeny. Znajdziemy tam ogromne, świetnie zachowane budowle sprzed ponad 3 tysięcy lat i... unoszący się duch Homera. Polacy mogą dodać do tego narodową nutkę - to właśnie dokładnie o tym miejscu pisał nasz wieszcz Słowacki w "Grobie Agamemnona" (z Myken pochodzili homeryccy bohaterowie, wojowniczy Achajowie opisani w Iliadzie). Przed powrotem na nocleg do Aten odwiedzimy jeszcze Epidaurum ze swoim wspaniałym, olbrzymim i doskonale zachowanym amfiteatrem na 14.000 widzów. Wciśnięty malowniczo w zbocze wzgórza, obiekt ten posiada niesamowitą akustykę. Nawet z najwyższych rzędów widowni znakomicie słychać cichą rozmowę, a nawet szepty ze sceny i orchestry.
Dzień 3
Po śniadaniu wyjazd do Delf. Miejsce to było od końca VIII w. p.n.e. ośrodkiem kultu Apollina. Znajdowała się tu słynna wyrocznia - przyciągająca ludzi z całego starożytnego świata. Dziś oprócz muzeum można tu zwiedzić ruiny Świętego Kręgu Apollina: świątynię Apollina, Świętą Drogę, skarbce, teatr (doskonale zachowany, choć skromniejszy niż w Epidauros) i stadion z okresu rzymskiego. Po wizycie w Delfach przejazd do Kalambaki, w której okolicy znajdują się słynne Meteory - grupa 13 klasztorów malowniczo "zawieszonych w powietrzu", na kilkusetmetrowej wysokości kamiennych filarach wyrastających ponad Równinę Tesalską. My będziemy mieli możliwość odwiedzenia przynajmniej jednego z tych Klasztorów. Wszystkie meteory robią niesamowite wrażenie - zarówno z zewnątrz, w otoczeniu skał - jak i we wnętrzach. Widoki na przepaście i Równinę Tesalską nie mają sobie równych. Nocleg w Kalambace.
Dzień 4
Wcześnie rano, po śniadaniu wyjazd do drugiego pod względem wielkości miasta Grecji – Salonik. Miasto to zostało założone w latach 316 - 315 p.n.e. przez króla Macedonii Kassandrosa, który nadał mu imię swej narzeczonej, Salonike. W Salonikach zobaczymy między innymi dzielnicę Kástra, która położona jest na wzgórzu za nowoczesną szachownicą ulic. Właśnie tam usytuowane są tureckie budowle i zaułki oraz nieco późniejsze greckie domy w stylu art déco, którym udało się uniknąć zakusów budowniczych z lat 50. Zobaczymy także najsłynniejszy obiekt miasta, stojącą na nabrzeżu - Białą Wieżę. Po wizycie w Salonikach przejazd na nocleg w okolice Kawali.
Dzień 5
Tego dnia po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Kawali, miasta do którego Św. Paweł przypłynął podczas swojej pierwszej, misyjnej podróży do Grecji. W mieście tym spotykały się trzy kultury: starożytna - grecka, rzymska i bizantyjska. Kawala była pierwszą przystanią na drodze rozpowszechniania chrześcijaństwa w Europie. Najbardziej charakterystycznymi obiektami są : wenecki zamek na wzgórzu Panagia i akwedukt zbudowany na polecenie Sulejmana I. Po zwiedzaniu Kawali przejazd na nocleg do Canakkale, po azjatyckiej stronie cieśniny Dardanele.
Dzień 6
Około 30 km od Cannakkale leży miasto, o które walczono przeszło 10 lat. Bitwa ta stała się jednym z ważniejszych elementów kultury zachodniej. Tym miastem jest Troja. Dzisiaj po tym wspaniałym grodzie niewiele pozostało. My będziemy mieli okazję podczas pobytu w tym miejscu wyobrazić sobie jego ogrom. Z Troi udamy się do innego słynnego miasta czasów starożytnych – Pergamonu. Po latach świetności tego miasta zostały: ruiny teatru na 10 000 widzów, drugiej co do wielkości (po Bibliotece Aleksandryjskiej) biblioteki liczącej 200 000 zwojów, świątynia Dionizosa, Świątynia Trajana. No i oczywiście Ołtarz Pergamoński poświęcony Zeusowi i Atenie. Nocować tego dnia będziemy w okolicach Kusadasi.
Dzień 7
Dzień ten w całości przeznaczymy na poznawanie Efezu i okolic. W starożytności Efez był jednym najwspanialszych ośrodków Azji Mniejszej. Miasto to liczyło około 300 tyś. mieszkańców i jak na ówczesne czasy było metropolią. Dzisiaj o randze tego zabytku może świadczyć fakt, iż został on wciągnięty na światową listę Zabytków Dziedzictwa Kultury UNESCO. W czasie swej drugiej podróży misyjnej Paweł odwiedził na krótko to miasto. W czasie swej trzeciej podróży Paweł spędził tutaj ponad dwa lata, dzięki czemu Dobra Nowina rozpowszechniła się w całej prowincji. Niedaleko Starożytnego Efezu znajduje się miejsce zwane Meryem Ana i tam właśnie się udamy. Jak tradycja głosi Matka Boża przybyła tam ze Św. Janem Apostołem i mieszkała przez 11 lat, a następnie właśnie z tego miejsca została z duszą i ciałem wzięta do nieba. Nocleg w hotelu z dnia poprzedniego.
Dzień 8
Z okolic Kusadasi, po śniadaniu, udamy się do miejsca niecodziennego i ciekawego – Pamukkale. Lśniącym w słońcu, białym tarasom wapiennym jakby przyklejonym do zbocza góry, Pamukkale zawdzięcza swą sławę. My będziemy mieli okazję odbyć spacer po tych tarasach (na bosaka - tylko tak można wejść na tarasy) robiąc sobie przystanki na kąpiele w płytkich, naturalnych basenach z lazurową wodą, no i oczywiście na zdjęcia (dobrze mieć strój kąpielowy, ale nie jest on konieczny). Ciekawi miast starożytnych w Pamukkale będą mogli zwiedzić ruiny Hierapolis. Było ono wielokrotnie burzone przez trzęsienia ziemi, szczególnie w roku 17 i 60 n.e. Póżniej zostało całkowicie odbudowane przez Rzymian i osiągnęło swój szczyt rozwoju w II i III w. n. e. Miasto to było przedmiotem zainteresowania władców rzymskich dzięki gorącym źródłom mającym charakter leczniczy. Chrześcijaństwo rozpowszechniało się na tym terenie dzięki działalności apostolskiej św. Filipa, który został tutaj ukrzyżowany ok. 80r.n.e. Nocleg tego dnia w okolicach miejscowości Antalya.
Dzień 9
Dzień w całości przeznaczony na przejazd do Kapadocji.
Dzień 10
Zwiedzanie Kapadocji. Każdy kilometr tej krainy to niepowtarzalne krajobrazy. Skały mogą być białe, szare, różowe, czerwone, a im bliżej zachodu słońca, tym bardziej intensywny kolor przybierają. Są wśród nich grzyby, dochodzące do 30 m bajkowe kominy, zoo z wielbłądem i kamienna postać Matki Boskiej... Co zobaczymy, zależy od naszej wyobraźni. Można tam zobaczyć wiele skalnych domów , które są zamieszkane. Są zresztą bardzo wygodne - zimą ciepłe, latem chłodne. W miękkim tufie można drążyć wciąż nowe pomieszczenia, w miarę potrzeb dość licznych rodzin. Wbrew pozorom nie są to prymitywne jaskinie - wnętrza niewiele różnią się od zwykłych mieszkań, na ogół jest w nich bieżąca woda, elektryczność i - obowiązkowo - telewizor. Z Kapadocji wyjazd na nocleg w okolice Ankary.
Dzień 11
Po śniadaniu wyjazd do stolicy Turcji na krótkie zwiedzanie. Ankara inaczej niż inne miasta nie oferuje wielu pałaców czy meczetów. Miasto to stało się stolicą Turcji w 1923 roku na polecenia Kumala Ataturka. My odbędziemy panoramiczny przejazd przez miasto i obejrzymy Mauzoleum Ataturka. Po wizycie w Ankarze przejazd na nocleg do Istambułu.
Dzień 12
Dzień ten w całości przeznaczymy na poznawanie Istambułu. Istambuł to kosmopolityczne miasto położone pomiędzy Morzem Czarnym a Egejskim, cieszące się przebogatą i wspaniałą historią. Miasto jest unikatem w skali światowej ze względu na fakt, iż leży jako jedyne na dwóch kontynentach, których granicę stanowi Bosfor. Niegdyś był stolicą trzech światowych potęg: cesarstwa rzymskiego, bizantyjskiego i wielkiego imperium Turków osmańskich. Większość zabytkowych budowli jest zlokalizowana w starej części miasta, po europejskiej stronie. Najważniejsze z nich to kościół Hagia Sofia z VI w., przebudowany za czasów tureckich na meczet, a obecnie mieszczący muzeum, Błękitny Meczet z XVII w. i Hipodrom i Pałac Topkapi. Warto również wybrać się na słynny Wielki Bazar oraz odbyć podróż stateczkiem po Bosforze. Wieczorem przejazd na lotnisko skąd udamy się do Berlina.
Dzień 13
Powrót do Polski.