AnDa - biuro turystyczne | 63-910 Miejska Górka, Rynek 25 | tel: +48 608 300 462 | e-mail: anda@hot.pl

Pielgrzymka do Egiptu i Ziemi Świętej


Dzień 1

Zbiórka uczestników na lotnisku w hali odlotów. Po odprawie bagażowo-paszportowej wylot do Egiptu. Przelot na lotnisko do Sharm El Sheik, skąd autokarem udamy się do hotelu.

Dzień 2

Dni przeznaczone na wypoczynek i plażowanie. W trakcie tych dni będzie możliwość skorzystania z wycieczek fakultatywnych:

Dzień 8

Całodniowa wyprawa w rejon Jeziora Genezaret. Tego dnia poznamy Bazylikę Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor. Choć nazwa geograficzna góry nie pojawia się w biblijnym tekście o Przemienieniu, to najstarszym świadectwem identyfikowania Taboru z Górą Przemienienia, jest pismo Selecta in Psalmos z roku 248, przypisywane Orygenesowi. Autor objaśniając słowa Psalmu 89, 13 pisze tam tak: „Tabor wybrany. Tabor zaś jest górą galilejską na której Jezus się przemienił. Nocleg w okolicy Tyberiady.

Dzień 9

Następny dzień rozpoczniemy od pobytu w Nazarecie. Obecnie Nazaret jest dość dużym miastem ale 2000 lat temu, była to niewielka osada. W Nazarecie udamy się do Bazyliki Zwiastowania zbudowanej nad grotą, w której wedle tradycji miało miejsce Zwiastowanie. W mieście tym odwiedzimy także Kościół św. Józefa Żywiciela, wybudowany w 1914 r. na terenie uważanym za tradycyjne miejsce warsztatu ciesielskiego św. Józefa. Zobaczymy Źródło Maryi - kościół św. Gabriela. Źródło Maryi, zwane także Fontanną Świętej Dziewicy, to niepozorne dziś ujęcie wody poniżej kościoła Archanioła Gabriela, przy Paul VI St. Ponieważ niektórzy ludzie uważają, że to tutaj anioł Gabriel ukazał się Maryi, wierzą oni również, że woda ze źródła ma właściwości lecznicze. Z Nazaretu udamy się do Kany Galilejskiej. W tym arabskim miasteczku Jezus dokonał pierwszego cudu przemieniając na weselu wodę w wino. Tutaj też uzdrowił syna urzędnika królewskiego. Z Kany pochodził apostoł Natanael (Bartłomiej). Po pobycie w kościele wybudowanym na miejscu cudu udamy się do sanktuarium Prymatu św. Piotra, znajdującym się nad samym Jeziorem Genezaret. To tu po raz trzeci ukazał się zmartwychwstały Jezus swoim uczniom wracającym z nieudanego połowu ryb. Następnie spożyli z Nim wspólnie śniadanie złożone z chleba i pieczonych ryb. Skała na której przygotowano wtedy posiłek, wznosi się dziś z posadzki kościółka przed jego ołtarzem. Zobaczymy także Dom św. Piotra w Kafarnaum. Nazwa miasta nie jest nigdy wymieniana w Starym Testamencie, wiadomo jednak, że istniało już w II wieku p.n.e. W czasach Chrystusa miało pewne znaczenie, będąc miastem nadgranicznym, siedzibą oddziału wojsk rzymskich i miejscem poboru podatku celnego. Tego dnia przewidujemy pobyt w miejscu nazywanym Yardenit. Miejscowość ta położona jest nad Jordanem, w miejscu gdzie rzeka wypływa z Jeziora Genezaret i własnym już korytem zaczyna zmierzać do Morza Martwego. Przejazd do hotelu w Betlejem.

Dzień 10

W tym dniu rozpoczniemy zwiedzanie Jerozolimy, w czasie którego poznamy między innymi Górę Oliwną. Na położonej na wschód od Starego Miasta Górze Oliwnej znajduje się przede wszystkim najstarszy i największy na świecie cmentarz żydowski oraz wiele kościołów upamiętniających wydarzenia związane z pojmaniem Jezusa i Jego wniebowstąpieniem. Na Górze Oliwnej odwiedzimy Kościół Ojcze Nasz, a także Kościół Dominus Flevit, Ogród Oliwny, Kościół Wszystkich Narodów ze skałą na której Chrystus się modlił przed pojmaniem oraz Grotę Zdrady i Grób Matki Bożej. Tego dnia będziemy także uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Via Dolorose i w Bazylice Grobu Pańskiego. Powrót na nocleg do Betlejem.

Dzień 11

To następny dzień w Jerozolimie, gdzie zobaczymy: Wzgórze Świątynne (Haram ash-Sharif) - Kopułę Skały, Meczet Al. Aksa, przejdziemy od Bramy św. Szczepana do Kościoła św. Anny. Kościół ten uważany jest za najpiękniejszy przykład architektury krzyżowców w Jerozolimie. Jednak jego popularność wśród pielgrzymów wynika bardziej z tradycyjnych wierzeń, że krypta znajduje się na miejscu domu Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Marii Panny. W czasie naszego przejścia przez Stare Miasto zatrzymamy się przy Ścianie Płaczu – jednego z najbardziej niezwykłych miejsc w całej Jerozolimie, miejsca, w którym Żydzi opłakują zniszczenie i brak świątyni. Syjon to część wzgórza na południe od Starego Miasta. Na tym niewielkim obszarze znajduje się kilka najważniejszych miejsc w Jerozolimie, w tym prawdopodobne miejsce Ostatniej Wieczerzy i mniej prawdopodobne miejsce spoczynku Dawida. Tam też nawiedzimy klasztor i kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, który jest jednym z najbardziej znanych miejsc na Górze Syjon. Odwiedzimy również Kościół św. Piotra In Gallicantu, który stoi według tradycji tam, gdzie apostoł Piotr zaparł się Jezusa. Po realizacji programu powrót na nocleg do Betlejem.

Dzień 12

Ten dzień w całości przeznaczymy na pobyt w Betlejem, gdzie przewidziany jest pobyt w Bazylice Narodzenia Pańskiego - wybudowanej ponad grotą, uważaną za miejsce narodzin Jezusa. Kościół ten jest jedną z najstarszych chrześcijańskich świątyń, w której odprawiane są nabożeństwa. W Betlejem odwiedzimy także Grotę Mleczną, w której jak głosi tradycja znalazła schronienie Święta Rodzina w drodze do Egiptu. Resztę dnia przewidziana jest do indywidualnego zagospodarowania. 

Dzień 13

Dzień rozpoczniemy od pobytu na krańcach Betlejem, gdzie znajduje się Pole Pasterzy, następnie udamy się do Jerozolimy, odwiedzimy tam Ein Karem oraz Instytut Yad Vashem. Ein Karem znajduje się 7 km na zachód od centrum Jerozolimy. Nazwy tej nie wymienia żaden z Ewangelistów, jednak tradycja chrześcijańska wiąże tę miejscowość z opisaną w Ewangelii według św. Łukasza wizytą Maryi u krewnej - z nawiedzeniem św. Elżbiety. Poniżej Kościoła Nawiedzenia znajduje się miejsce narodzin Św. Jana Chrzciciela, nad którym obecnie wznosi się kościół pod jego wezwaniem. Powrót do hotelu w Betlejem.

Dzień 14

Przejazd przez pustynię Judzką do Jerycha, gdzie zobaczymy Sykomorę – drzewo, na które wspiął się Zacheusz i Górę Kuszenia oraz odwiedzimy kościół Dobrego Pasterza. Będziemy mieli także możliwość sprawdzenia, czy w źródle Eliasza rzeczywiście płynie słodka woda. Zanim dojedziemy do Jerycha odwiedzimy Betanię, gdzie znajduje się dom Łazarza i jego Sióstr Marii oraz Marty. Dom w Betanii to miejsce wskrzeszenia Łazarza oraz namaszczenia Jezusa. W czasie dalszego przejazdu zatrzymamy się nad Morzem Martwym aby sprawdzić, czy woda w nim rzeczywiście jest mocno słona. Akwen ten nie jest w rzeczywistości żadnym morzem, tylko śródlądowym jeziorem usytuowanym w najniższym punkcie Ziemi. Na nocleg udamy się w okolice granicy izraelsko - egipskiej.

Dzień 15

Wyjazd na lotnisko do Sharm El Sheik skąd nastąpi wylot do Polski.

Miejsca, które zobaczysz podczas tej podrózy


 

Aby otrzymywać najświeższe informacje o wyjazdach podaj

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. [X]